تاريخ : | | نویسنده : 24windowshosting
452170-725279.jpgنهم اردیبهشت ماه در ایران ، روز شوراها نامیده شده و یادآور نخستین دوره فعالیت شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای کشور است که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم سراسر کشور انتخاب و به شوراها فرستاده شدند .

موضوع شوراها و بهره گیری از خرد جمعی برای اداره امور جامعه ، ریشه اسلامی و قرآنی دارد و قرآن کریم به صراحت پیامبر اعظم را به مشورت و نظرجوئی از مردم و اصحاب دعوت نموده است .
شوراهای اسلامی شهر و روستا ، از اوان نظام جمهوری اسلامی ، از سوی وزارت کشور شکل گرفت که البته مردم در انتخاب آنها نقشی نداشتند و دشواریهای سالهای نخست جمهوری اسلامی ، به ویژه دوران هشت ساله جنگ تحمیل شده به ملت ایران شکل گیری شوراها توسط مردم را غیرممکن ساخت ؛ اما پس از آن ایام پرالتهاب ، سرانجام در اسفند ماه سال 1377 ، نخستین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در سراسر کشور برگزار شد و نمایندگان برگزیده ملت در تمامی شهرها و روستاهای کشور ، در روز نهم اردیبهشت ماه سال 1378 ، تشکیل عملی این شورا را محقق ساختند و بدین ترتیب روز نهم اردیبهشت ، از همان سال ، روز شوراها خوانده شد .
بی تردید تفویض امور اجتماعی و خدماتی جامعه به مردم ، از سوی نهاد حکومت و دولت ، یکی از مظاهر ارزشمند مردم سالاری و به تعبیر غربیان دموکراسی است . این تفویض در ابتدا با برگزاری انتخابات و تشکیل نهادهای قدرت شکل می گیرد و سپس برگزیدگان ملت ، با تدوین قوانین مختلف ، اجرای آنها را به مسوولان قوای اجرائی می سپارند و بدین ترتیب ، حاکمیت مردم بر مردم محقق می شود .

بنابراین نقش مردم در اداره امور کشور ، با تعیین رئیس جمهوری و قوه مقننه پایان نمی گیرد و از آنجا که هویت مردم سالارانه حاکمیت اقتضاء می کند که دامنه حضور مردم در تصمیم سازیهای مربوط به اداره امور ، گسترش داشته باشد ؛ موضوعات مربوط به اداره و مدیریت شهرها و روستاها نیز باید به مردم سپرده شود تا آنها در این حوزه نیز حضور موثر و فعال داشته باشند و بر این اساس نظام جمهوری اسلامی پس از استقرار در ایران ، تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا را در قانون اساسی پیش بینی و تصویب نموده بود که به واقع یکی از ارکان هویتی برای مردم سالاری در کشور شناخته می شود .

شوراهای اسلامی در ایران ، یکی از پایه های مردم سالاری در کشور  شناخته می شود که با انتخاب شهرداران ، بخشداران و دهبانهای مناطق مختلف کشور و نظارت بر عملکرد این مقامات ، تاثیرگذاری مردم در مدیریت شهرها و روستاها را عینیت می بخشند و طبعا" هویت تصمیم های اتخاذ شده شهری و روستایی متکی بر رای و اراده مردم است .

علیرضا یداللهی
کارشناس ارشد تحقیق در ارتباطات اجتماعی و کارشناس روابط عمومی و روزنامه نگاری
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.