در اتاق فرمان هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی چه گذشت؟

 

به گزارش روزنامه یو اس ای تودی، پایگاه خبری میلیتری تایم که یکی از پایگاه های خبری وابسته به وزارت دفاع آمریکا است، در گزارشی در این زمینه آورده است: به نظر می رسد توقیف این هواپیما تنها منجر به ایجاد یک بحران سیاسی و امنیتی برای آمریکا نشده است، بلکه باعث ایجاد خستگی و فرسودگی در افرادی شده است که در زمنیه کنترل این هواپیماها نقش دارند

بر اساس گزارش این پایگاه خبری، هم اکنون بررسی ها نشان می دهد که از هر سه نفر مسئول کنترل و عکسبرداری این هواپیما در ارتفاعات بالا دست کم یک نفر به شدت احساس خستگی می کنند و دیگر آن انرژی گذشته را برای کار کردن ندارند. این بررسی ها همچنین حاکی از این است که این افراد از ساعت ها کار کردن بدون استراحت و تداوم فعالیت در هواپیماهایی که به تعقیب و کشتن تروریست ها از راه دور می پردازد، خسته شده اند.

بر اساس نتایج این بررسی که توسط نیروی هوایی آمریکا انجام شده است، این افراد که هدایت این هواپیماهای بدون سرنشین را در پایگاه های هوایی نوادا و کالیفرنیا بر عهده دارند، بارها از تغییر شیفت های کاری مکرر و پی در پی، یکنواختی و بی تنوعی در کار، افزایش فشار بر خانواده ها و همچنین افزایش فشار کاری ابراز نارضایتی و شکایت کرده اند.

وین چاپله کارشناس و روانشناس نیروی هوایی که در مطالعه و بررسی کارکنان پایگاه های هوایی و کنترل کنندگان هواپیماهای بدون سرنشین در یک بازه زمانی شش ماهه از سال 2010 تا 2011 شرکت داشته است، در این باره می گوید: مشکل اصلی این است که تعداد افراد کافی برای کار کردن در این پایگاه ها وجود ندارد. در واقع این افراد دائما با سطح بالایی از کار و نظارت بر عملکرد این هواپیماها سر و کار دارند. این افراد دائما مجبورند هم با چشمان و هم با گوش های خود عملکرد این هواپیماها را بررسی کنند که این مسئله برای آنان بسیار سخت و طاقت فرسا است.

از این هواپیماها علاوه بر کشتن اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده، برای جاسوسی در ایران، شناسایی محل اعضا و رهبران القاعده در یمن و کمک به ماموریت های نیروهای نظامی آمریکا در عراق و افغانستان استفاده شده است. در عین حال محققان به شواهدی از بروز مشکلات روانی و بیماری روانی مانند اضطراب و یا افسردگی در میان این افراد دست یافته اند، به طوری که 25 درصد از ناظران دوربین های کنترل این هواپیماها و 17 درصد از خلبانان آن ها به این بیماری ها دچار شده اند. این در حالی است که 65 تا 70 درصد از افراد مبتلا به این بیماری ها برای درمان خود هیچ اقدامی نکرده اند.

این گزارش در ادامه می افزاید: بررسی ها نشان می دهد که در حدود یک سوم از کنترل کنندگان هواپیماهای بدون سرنشین در هفته بین 50 تا 60 ساعت کار می کنند و در طول یک ماه تغییرات شیفت بسیاری رخ می دهد. در واقع مشکلات روانی و خستگی ایجاد شده در میان همین افراد ایجاد شده است.

ژنرال لری جیمز معاون اطلاعات، نظارت و شناسایی فرمانده نیروی هوایی ارتش آمریکا اگرچه به بروز خطای انسانی در عملیات های هواپیماهای بدون سرنشین اذعان می کند، اما این ادعا را نیز مطرح می کند که این مسئله ارتباطی با بروز مشکلات روانی در این افراد ندارد. منظور وی از بروز خطاهای انسانی توقیف هواپیمای بدون سرنشین توسط ایران و سقوط یک هواپیمای دیگر در جزیره سیشل است. این در شرایطی است که تعداد عملیات های این هواپیماها از 10 الی 15 ماموریت در سال 2007 به 57 ماموریت در روز در سال جاری افزایش یافته است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: نگرانی ها در مورد مشکلات روانی برای کارکنان نیروی هوایی ارتش آمریکا از ماه نوامبر آغاز شده است. چرا که به دلیل نیاز ارتش آمریکا به قابلیت های این هواپیماها، ماموریت های هواپیماهای بدون سرنشین از آن زمان افزایش چشمگیری داشته است.

در ادامه این گزارش می خوانیم: مهم ترین پایگاه کنترل کننده این هواپیماها پایگاه هوایی کریچ در شمال لاس وگاس و پایگاه هوایی فورس بیس در شمال ساکرامنتو است. اگرچه با وجود تمامی این مشکلات گزارش های منتشر شده در مورد بروز بی نظمی در عملیات های این هواپیماها بسیار کم و انگشت شمار بوده است. اما با وجود این مشکلات به وجود آمده باعث بروز نگرانی در میان مقامات آمریکا شده است.

در این بررسی انجام شده هفتاد درصد از افراد مورد بررسی قرار گرفته زن و 60 درصد نیز متاهل بوده اند. و زمانی که از آنان در مورد احتمال بروز مشکل روانی برای آنان به دلیل کار کردن زیاد در این زمینه پرسیده شد، نیمی از آنان به این سوال پاسخ مثبت دادند..../شفافرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.