تاريخ : | | نویسنده : 24windowshosting

 

پرونده مرگ دختری با تب ۴۵ درجه

 

پدر و مادر دختر نوجوان كه فرزند بیمارشان را با تب ۴۵ درجه رها كرده و به جشن خانوادگی رفته بودند، هیچ گاه تصور نمی كردند چه سرنوشت شومی در انتظارشان است.

به گزارش خبرنگار ما، این ماجرای غم انگیز چندی قبل و در پی مراجعه مرد میانسالی به دادسرای ویژه جرایم پزشكی تهران فاش شد.

وی كه از پزشكان یك كلینیك و بیمارستانی در غرب تهران به اتهام قتل غیرعمد دخترش شكایت داشت، گفت: دختر ۱۵ ساله ام فرحناز در عمر كوتاهش هیچ بیماری و مشكل جسمی خاصی نداشت تا این كه چند روز قبل بشدت سرما خورد و او را به یك درمانگاه شبانه روزی نزدیك خانه رساندیم.

پزشك عمومی پس از معاینه، چند نوع دارو به وی تجویز كرد اما متأسفانه نه تنها دخترم بهبود نیافت، بلكه وضعیتش آنقدر وخیم شد كه نیمه های شب او را به یك بیمارستان فوق تخصصی منتقل كردیم كه متأسفانه به دلیل سهل انگاری های تیم پزشكی، او ناباورانه جان سپرد.

دادیار دادسرای ناحیه ۱۹ به دنبال دریافت این شكایت، از مسئولان بیمارستان خواست تا پرونده بالینی قربانی را برای بررسی دقیق علمی در اختیار كمیسیون پزشكی قانونی قرار دهند تا متخصصان در این باره اظهارنظر نمایند.

سرانجام ۵ پزشك متخصص پس از برگزاری جلسات مختلف در گزارشی به قاضی پرونده اعلام كردند: ۲۱ آذر «فرحناز» در پی ۵ روز اسهال، دل درد، تهوع و تب شدید به درمانگاه مراجعه و توسط پزشك عمومی ۴۵ ساله به صورت سرپایی ویزیت شد اما ۱۰ ساعت بعد به دلیل وخیم شدن حال عمومی اش، به بیمارستان فوق تخصصی منتقل گردید كه متخصص و دستیاران داخلی وی را تحت معالجه ویژه قرار دادند اما بیمار بامداد روز بعد جان سپرد.

بنابراین با توجه به سیر پیش رونده بیماری، علت مرگ نارسایی حاد تنفسی و بیماری عفونی ریوی اعلام می شود كه پزشك عمومی درمانگاه به دلیل ارزیابی اشتباه بیمار و ارجاع ندادن وی به بیمارستان تخصصی در روز نخست، ۱۵ درصد و مسئول فنی بیمارستان هم به دلیل ضعف های موجود در بخش اورژانس ۱۰ درصد مقصرند.

ضمن آن كه در پرونده بالینی بیمار قید شده كه او را با ۴۵ درجه تب در بیمارستان پذیرش كرده اند كه نكته بسیار حائز اهمیتی است.

دادیار شعبه چهارم دادسرای جرایم پزشكی با دریافت نظریه تخصصی پزشكی قانونی، پزشك ۴۵ ساله درمانگاه و مسئول فنی

۴۶ ساله بیمارستان فوق تخصصی را به اتهام قتل غیرعمد به دادسرا احضار و برای آنها قرار وثیقه صادر كرد.

مسئول فنی بیمارستان در حالی كه خود را در مرگ غم انگیز دختر نوجوان بی تقصیر می دانست، با اظهار تأسف عمیق در دفاع از خود گفت: بیمار با علایم عفونت خونی و عوارض عمومی با حال وخیم پس از ۵ روز به درمانگاه و سپس به اورژانس مراجعه كرد كه همه خدمات درمانی با تمام امكانات پزشكی موجود برای نجات جانش به كار گرفته شد.

ضمن این كه او دچار علایم شوك عفونی شده و نارسایی تنفسی داشت. به همین خاطر زمان طلایی برای نجاتش از دست رفته بود. پزشكان گروه داخلی نیز برای یافتن راه نجات او، مشاوره كردند كه متأسفانه به نتیجه نرسیدند.

ضمن این كه در كمال ناباوری متوجه شدیم خانواده وی شب قبل از مرگ فرزندشان به جشن خانوادگی رفته و او را در خانه تنها گذاشته بودند. آنها از پزشكان انتظار نجات و بهبود قطعی بیمارشان را داشتند و كادر درمانی را عامل مرگ دخترشان می دانند اما پزشكی قانونی با بررسی های موشكافانه، تیم پزشكی را در این ماجرا ۲۵ درصد مقصر شناخته و ۷۵ درصد علت مرگ مربوط به ذات بیماری و توجه نكردن به علایم آن بوده است.

بنابراین با اعتراض شدید به نظریه كمیسیون، درخواست برائت دارم. دادیار پرونده پس از بررسی مدارك موجود و شنیدن اظهارات طرفین، قرار مجرمیت ۲ پزشك را صادر كرد و پرونده برای رسیدگی در اختیار شعبه ۱۰۴۳ جزایی تهران قرار گرفت.

قاضی دادگاه نیز با توجه به آن كه مرگ نابهنگام دختر نوجوان در ماه حرام رخ داده بود، پزشك عمومی و مسئول فنی را به ترتیب به پرداخت ۱۵ و ۱۰ درصد دیه كامل محكوم كرد.

با اعتراض طرفین پرونده به رأی دادگاه، هیأت قضایی شعبه نهم دادگاه تجدیدنظر استان تهران سیدمحمد دهنوی رئیس و سیدابوالحسن موسوی مستشار براساس نظریه كمیسیون پزشكی قانونی حكم صادره را تأیید و قابل اجرا دانستند.... / گزارش : روزنامه ايران 
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.