تاريخ : | | نویسنده : 24windowshosting

اخبار,اخبار اقتصادی,دلار

اخبار اقتصادی - سکه به کانال 960 هزار تومان وارد شد
مچ‌اندازي در بازار ارز

 

دیروز بازار ارز صحنه مواجهه دو حرکت ناهم‌سو بود که این عوامل نرخ ارز را در دو جهت مختلف تحت‌تاثیر قرار داده و موجب نوسانات مقطعی در بازار ارز شدند. در این تقابل و زورآزمایی، یک حرکت سعی می‌کرد از طریق «مداخله و تزریق ارز» با قیمت‌هایی پایین‌تر از نرخ بازار، از افزایش نرخ ارز جلوگیری کند، اما در مقابل، حرکت دیگری بر مبنای اتمسفر بازار سعی می‌کرد که بهای دلار را چند پله جلوتر نگه دارد. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» حکایت از آن دارد که در ابتدای روز گذشته، بهای دلار در جهت اتمسفر بازار افزایش قابل توجهی یافته بود، اما در میانه روز، عرضه دلار توسط برخی از صرافی‌های بانک، جهت حرکت دلار را کاهش داد و از بهای آن کاسته شد؛ اما این فشار کاهشی تداوم نداشت و نرخ دلار باز هم در انتهای روز گذشته روند صعودی در پیش گرفت.

نوسانات افزایشی و کاهشی دلار
دیروز نوسانات قیمتی روزانه دلار بیشتر از روزهای پیش بود و بهای اين ارز در یک ساعت 65 تومان افزایش یافت، اما بعد از چند ساعت 45 تومان از ارزش آن کاسته شد. در حالی‌که در ساعات ابتدایی دیروز قیمت دلار در حال افزایش بود، از اواخر ظهر قیمت در مسیر کاهشی قرار گرفت. در سومین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت 3420 تومان آغاز کرد که افزایشی پنج تومانی نسبت به روز قبل داشت. با این حال تا پیش از ظهر قیمت‌ها با افزایش بیشتر مواجه شد. قبل از ساعت 11 صبح، نرخ فروش دلار به 3460 تومان و تا ساعت 12 ظهر، نرخ فروش این ارز به 3470 تومان رسید، اما پس از لمس این قیمت روند بازار تغییر کرد و در مسیر کاهشی قرار گرفت. قبل از ساعت یک بعدازظهر نرخ فروش دلار روی تابلوی صرافی‌ها تا 3450 تومان پایین آمد و ساعت 3 بعداز ظهر قیمت دلار روی تابلوی صرافی‌ها 3425 تومان شد.

افزایش عرضه در میانه روز
گروهی از فعالان بازار عامل اصلی این برگشت قیمتی را تقویت سمت عرضه بازار می‌دانند. به گفته آنها بعد از ساعت 12 ورود ارز به بازار بیشتر شد. به اعتقاد فعالان بازار در این ساعات صرافی بانک‌ها در یک دامنه مشخص شروع به فروش ارز کردند و قیمت شروع به افت کرد. با این حال پس از گذشت چند ساعت از اثر تزریق، قیمت بار دیگر کمی افزایش یافت و در ساعات پایانی روز و تا لحظه تنظیم خبر، نرخ فروش دلار تا 3435 تومان بالا رفت.


در ساعات ابتدایی روز گذشته، با کاهش نرخ فروش نقدی دلار، نرخ صدور حواله نیز کاهش یافت. در حالی‌که در این زمان از روز نرخ فروش حواله 3485 تومان بود، در اواخر بازار نرخ فروش حواله تا3450 تومان پایین آمد. با این حال با افزایش دوباره قیمت، برخی مراکز رسمی فرش حواله ترجیح دادند به این معاملات ارزی اقدام نکنند.

علل نوسانات بازار ارز
گروهی از فعالان نوسانات دو روز اخیر را ناشی از کاهش حجم ارز موجود در بازار، افزایش تقاضا و ایجاد جو روانی پیرامون برخی اخبار توسط نوسان‌گیران عنوان کردند. به گفته یکی از بازیگران رسمی بازار در روزهای اخیر به دلیل سفرهای زیارتی به کربلا، تقاضا برای دینار عراق بالا رفت. به اعتقاد او با توجه به این موضوع، برخی فعالان رسمی تصمیم گرفتند دلار خود را به این ارز (دینار عراق) تبدیل کنند و به این دلیل بخشی از حجم دلار بازار کاسته شد. از طرفی به اعتقاد او به طور سنتی در بازار داخلی، با بالا رفتن قیمت‌ها تقاضا نیز بالا می‌رود. وی عامل دیگر نوسانات اخیر را تحرکات فعالان غیررسمی عنوان می‌کند. به گفته او گروهی در بازار با ایجاد جو روانی پیرامون برخی اخبار و اعلام برخی نرخ‌های غیر واقعی زمینه‌ساز افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌شوند. در این رابطه یکی دیگر از فعالان بازار می‌گوید: بیشتر نوسانات ظهر روز یکشنبه و ابتدای روز دوشنبه ناشی از آثار روانی افزایش 200 تومانی نرخ رسمی دلار در بودجه 94 بود. به گفته او با تحویل لایحه بودجه 94 به مجلس مشخص شد دولت مصمم است که نرخ دلار در بودجه 94 معادل 2850 تومان باشد و برخی از بازیگران غیررسمی با تحرکات و ایجاد جو روانی پیرامون این مساله زمینه ساز افزایش نوسانات شدند؛ اما روز گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی، تاثیر نرخ بودجه را بر بازار ارز رد کرد و نوسانات روزهای اخیر را تحت‌تاثیر عوامل روانی دانست. سیف در حاشیه همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد «ارائه تحلیل‌های غلط و برخی اخبار نادرست را عامل اصلی التهابات بازار عنوان کرد.» وی همچنین دررابطه با نرخ دلار بودجه گفت: «اعلام ارز 2850 تومانی در همان ابتدا تاثیر خود را بر قیمت‌های بازار گذاشته است و این رقم در حدی نیست که بتواند به بازار شوک وارد کند.» هفته گذشته با اعلام نرخ دلار در بودجه 94، نرخ دلار بازار تا 3480 تومان بالا رفت و پس از آن به زیر 3400 تومان بازگشت.

افزایش 7 هزار تومانی سکه
در هفدهمین روز آذرماه قیمت سکه همسو با افزایش دلار بالا رفت. دیروز هر سکه بهار آزادی به بهای 963 هزار تومان در بازار معامله شد که افزایشی 7 هزار تومانی نسبت به روز قبل داشت. این در حالی است که در ساعات ابتدایی روز بهای این فلز گرانبها تا نزدیکی کانال 970 هزار تومان نیز بالا رفته بود، اما با افت قیمتی دلار از میانه روز، سکه نیز با کمی کاهش قیمت مواجه شد.

اخبار اقتصادی - دنیای اقتصادرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.