تاريخ : | | نویسنده : 24windowshosting
نهمين نشست وزراي مجمع گفت‌وگوي همكاري آسيايي لحظاتي پيش با حضور رئيس جمهور كشورمان در سالن اجلاس سران آغاز به كار كرد.

به گزارش فارس، نهمين نشست وزراي مجمع گفت‌وگوي همكاري آسيايي Asia Cooperation Dialogue بعدازظهر امروز (دوشنبه) با حضور محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور كشورمان در محل سالن اجلاس سران آغاز به كار كرد.

اين نشست از امروز به مدت دو روز (17 و 18 آبان ماه) با موضوع «به سوي همگرايي و يكپارچگي آسيايي: ارتقاي پيشرفت، صلح و عدالت» در تهران برگزار مي‌شود.

وزراي خارجه سريلانكا،‌ تاجيكستان، عمان، سنگاپور، ازبكستان، بنگلادش، كويت، بحرين و برونئي، وزير اقتصاد و دارايي بوتان، وزير مشاور در دولت قطر، معاون وزراي خارجه روسيه، كامبوج و قرقيزستان، مديركل خاورميانه وزارت خارجه ژاپن، وزير مشاور در امور خارجي پاكستان و مديركل اقتصادي وزارت خارجه ويتنام به عنوان فرستاده ويژه معاون نخست‌وزير و وزير خارجه از جمله مقامات عالي‌رتبه شركت كننده در نشست تهران هستند.

رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت خارجه كشورمان برگزاري اين نشست در تهران را مهم برشمرد و با اشاره به ظرفيت‌هاي بسيار بالاي كشورهاي عضو براي همكاري، گفت: اگر اين همكاري، مشاركت و همگرايي افزايش يابد مي‌تواند براي كشورهاي منطقه مهم آسيا توفيقات و دستاوردهاي بزرگي را به دنبال داشته باشد.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي اضافه كرد: فكر مي‌كنيم در طول هشت اجلاس گذشته قدم‌هاي خوبي برداشته شده و اميدواريم اجلاس تهران نيز به نتايج مناسبي دست يابد و بتواند اهداف مورد نظر را در طول يك سال رياست كشورمان بر اين مجمع به خوبي دنبال كند.

منوچهر متكي نيز در نشست خبري مشترك با همتاي سنگاپوري گفت: ما از دل گفت‌و‌گوهاي آسيايي مي‌توانيم ارتباطات قاره آسيا را نهادينه كنيم و اميدواريم هدف بزرگي كه در نهايت اين مسير تعريف مي‌كنيم يعني تشكيل اتحاديه آسيا را با كسب نظرات اعضاء و نمايندگان كشورهاي مختلف، بتوانيم آن را تعريف، ساماندهي و عملياتي كنيم.

نشست تروئيكاي مجمع گفت‌وگوي همكاري آسيايي شنبه با حضور مقامات ارشد سه كشور ايران، سريلانكا و كويت (روساي فعلي، پيشين و آينده) و همچنين نماينده تايلند به عنوان دبيرخانه مجمع مذكور در محل وزارت خارجه كشورمان برگزار شد.

نشست تروئيكا تحت عنوان Coordinating Group Consultations Meeting است و شامل روساي پيشين، فعلي و آتي مجمع به علاوه نماينده دبيرخانه است.

نشست مشورتي پيشگامان تحت عنوان Prime & Co Prime Movers Consultation Meeting در سطح معاونان و مديران وزارت امور خارجه كشورهاي عضو برگزار روز يكشنبه 16 آبان در تهران برگزار شد.

دهمين نشست وزراي اين مجمع در كويت و نشست يازدهم نيز در تاجيكستان برگزار خواهد شد. اجلاس‌هاي بعدي نيز در عربستان و پاكستان برگزار مي‌شود.

جمهوري اسلامي ايران همواره بر تقويت همكاري‌هاي اقتصادي در چارچوب مجمع با هدف بهره‌مندي از تجارب صنعتي، اقتصادي و فني كشورهاي عضو تأكيد كرده است و حضور فعال نهادها و سازمان‌هاي ايراني در پروژه‌هاي مختلف مجمع بخصوص در بخش‌هاي انرژي، كشاورزي، گردشگري، توسعه منابع انساني و محيط زيست نيز در دستور كار كشورمان قرار دارد.

ايده تشكيل مجمع گفت‌وگوي همكاري آسيايي براي نخستين بار توسط «تاكسين شيناواترا» نخست ‌وزير تايلند در سي ‌و چهارمين نشست وزيران امور خارجه‌ كشورهاي آ.سه.آن در سال 2001 مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

اولين اجلاس وزراي خارجه اين مجمع در سال 2002 با حضور نمايندگان 18 كشور عضو در تايلند برگزار شد. وزراي امور خارجه كشورهاي شركت كننده در اين اجلاس، حمايت خود را از تشكيل و تداوم كار مجمع مذكور اعلام كردند.

از سال 2003 تا 2009 هشت اجلاس در سطح وزراي امور خارجه كشورهاي عضو برگزار شد.

اولين اجلاس وزرا 19-18 ژوئن 2002 در تايلند
دومين اجلاس وزرا 22-21 ژوئن 2003 در تايلند
سومين اجلاس وزرا 22-21 ژوئن 2004 در چين
چهارمين اجلاس وزرا 6-4 آوريل 2005 در پاكستان (اسلام‌آباد)
پنجمين اجلاس وزرا 24-23 مي 2006 در قطر (دوحه)
ششمين اجلاس وزرا 6-5 ژوئن 2007 در كره جنوبي (سئول)
هفتمين اجلاس وزرا 17-16 اكتبر 2008 در قزاقستان (آستانه)
هشتمين اجلاس وزرا 15 اكتبر 2009 در كلمبو (سريلانكا)

طي 4 سال پس از پيدايش اين مجمع تعداد كشورهاي عضو از 18 به 31 كشور افزايش يافت به نحوي كه در مقطع فعلي، اين مجمع فراگيرترين تشكيلات فرامنطقه‌اي است كه تقريباً تمامي كشورهاي آسيايي در آن عضويت دارند.

مجمع گفت‌وگوي همكاري آسيايي در حال حاضر با 31 عضو شامل جمهوري اسلامي ايران، تايلند، چين، اندونزي، ‌مالزي، ژاپن، كره جنوبي، لائوس، ميانمار، ويتنام، فيليپين، سنگاپور، كامبوج، برونئي، مغولستان، بوتان، هند، پاكستان، بنگلادش، سريلانكا، روسيه، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيكستان، ازبكستان، عربستان، كويت، قطر، عمان، امارات متحده عربي و بحرين داراي امكانات بالقوه فراواني براي ارتقاي همگرايي بين اعضا و همكاري‌هاي اقتصادي و تجاري در قاره كهن است.

ارتقاي همگرايي بين كشورهاي آسيايي، گسترش بازار تجاري و مالي، تبديل آسيا به شريك توانمند براي تعامل ديگر نقاط جهان و ارتقاي نقش آسيا براي تاثيرگذاري در معادلات جهاني از جمله اهداف اين مجمع مي‌باشد.

جمهوري اسلامي ايران در سومين اجلاس وزراي خارجه كشورهاي عضو و در 20 ژوئن 2004 در چين رسماً به عضويت مجمع مذكور پذيرفته شد. ايران پيش از آن در سه اجلاس قبلي به عنوان عضو ناظر شركت مي‌كرد و پس از آن سطح مشاركت كشورمان به تدريج ارتقاء يافت.

 به نحوي كه جمهوري اسلامي ايران در چهارمين نشست مجمع در سطح معاون اقتصادي و در نشست‌هاي پنجم و ششم در سطح قائم مقام وزير خارجه و در نشست‌هاي هفتم و هشتم در سطح وزير امور خارجه شركت كرد.

منوچهر متكي 31 شهريور ماه و در حاشيه شصت و پنجمين نشست مجمع عمومي سازمان ملل در نشستي كه به ميزباني جمهوري اسلامي ايران برگزار شد در نشست افتتاحيه و پس از تحويل رياست مجمع طي سخناني ديدگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران در زمينه همكاري‌هاي آسيايي و مناسبات كشورهاي اين قاره تاريخي و كهن را براي وزراي خارجه و روساي هيئت‌هاي 31 كشور آسيايي حاضر تشريح كرد.

وزير خارجه كشورمان شعار اين مجمع در دوره رياست ايران را «به سوي همبستگي، يكپارچگي آسيايي: ارتقاي رفاه، صلح و عدالت» عنوان كرد.

وي در ادامه پيشنهادات جمهوري اسلامي براي دوره رياست بر اين مجمع را در چارچوب تقويت نهادهاي مجمع، تشكيل گروه‌هاي كاري براي تقويت ACD و همچنين تقويت همكاري‌هاي فرهنگي بين كشورها و زمينه سازي راه‌هاي توسعه رفاه و پيشرفت در قاره آسيا ذكر كرد.

*اهم فعاليت‌ها

مجمع گفت‌وگوي همكاري آسيايي داراي دو بخش گفت‌وگو و پروژه است. بخش گفت‌وگو عمدتاً شامل برگزاري اجلاس سالانه وزراي امور خارجه كشورهاي عضو بوده و هدف از آن ارتقاي تعامل و مشاركت وزرا و مقامات رسمي كشورهاي عضو است.

در بخش پروژه، كشورهاي عضو تشويق مي‌شوند تا به صورت داوطلبانه به عنوان پيشگام Prime - Mover و يا همكار Co - Prime - Mover آغازگر حركت در پروژه‌هاي مورد علاقه باشند.
در حال حاضر20 پروژه در اين مجمع تعريف شده است.

پروژه‌هاي 20 گانه و كشورهاي پيشگام عبارتند از:

انرژي (بحرين، قطر، فيليپين، اندونزي و چين)؛ فقرزدايي (بنگلادش، كامبوج و ويتنام)؛ كشاورزي (چين)؛ حمل و نقل (هند و قزاقستان)؛ بيوتكنولوژي (هند)؛ تجارت الكترونيك (مالزي)، صندوق زيرساختاري (مالزي)؛ موسسه استاندارد آسيايي (پاكستان)؛ آموزش مجازي (مالزي)؛ صنايع كوچك و متوسط (سنگاپور و سريلانكا)؛ فناوري اطلاعات (كره جنوبي)؛ علوم و تكنولوژي (فيليپين)؛ گردشگري (تايلند، كامبوج، ميانمار و پاكستان)؛ همكاري‌هاي مالي (تايلند)؛ توسعه منابع انساني (ويتنام)؛ آموزش محيط زيست (ژاپن)؛ تقويت زيرساختارهاي حقوقي (ژاپن)؛ امنيت جاده (عمان)، بلاياي طبيعي (روسيه) و همكاري‌هاي فرهنگي (جمهوري اسلامي ايران).

جمهوري اسلامي ايران در دومين اجلاس گروه ارشد مطالعاتي (فروردين 1387 ـ سئول) پيشنهاد تصويب همكاري‌هاي فرهنگي به عنوان پروژه بيستم را به مجمع گفت‌وگوي همكاري آسيايي ارائه كرد كه در پي آن گزارش توجيهي با عنوان Concept Paper تهيه و به تصويب نشست سوم گروه ارشد مطالعاتي رسيد.

در همين نشست كشورمان به عنوان پيشگام و مسئول پروژه و هند به عنوان همكار انتخاب شدند.

*عملكرد و دستاوردها

با توجه به نوپايي مجمع گفت‌وگوي همكاري آسيا و با عنايت به اينكه مجمع مذكور سعي مي‌كند تا به عنوان تشكلي فراگير ظاهر شود، عملكرد و دستاوردهاي اين مجمع در راستاي تعميق و گسترش همكاري و همگرايي اقتصادي در سطح آسيا، مثبت ارزيابي مي‌شود.

زمينه‌هاي همكاري اين مجمع با توجه به عضويت 31 كشور گسترده بوده و در بخش‌هايي پيشرفت‌هاي مناسبي وجود داشته است.

 تدوين پيش‌نويس برنامه اقدام انرژي در چارچوب اين نهاد از جمله اين دستاوردهاست. در ساير زمينه‌ها به‌ ويژه در بخش حمل و نقل، آموزش و فناوري اطلاعات، تبادل‌نظر بين اعضا در جريان است و كارگاه‌ها و سمينار آموزشي به شكل منظم برگزار مي‌شو

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.