عصرايران - تعدد دفترچه هاي بيمه درمان ،‌يكي از مهم ترين آفت هاي نظام سلامت و عامل تبعيض در كشور است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي با اعلام اين مطلب افزود: در حال حاضر با دفترچه هاي درماني متعددي مواجه هستيم و بسياري از ارگان ها و نهادها و ادارات مانند بانك ها ،‌وزارت نفت ،‌نيروهاي مسلح ،‌بيمه ها و ...براي خود دفترچه هاي درماني خاص خودشان را دارند و خدمات متفاوتي را ارائه مي كنند كه كاملاً‌ هم تبعيض آلود است ،‌ به عنوان مثال ،‌برخي از اين دفترچه ها حتي عمل هاي سنگين جراحي را نيز پوشش مي دهند - كه في نفسه خوب است - اما در مقابل ،‌ شهروندان ديگر كه دفترچه هاي ديگري دارند ،‌از كمترين و نازل ترين سطح خدمات برخوردارند.دكتر نظري مهر

دكتر محمد جواد نظري مهر كه با خبرنگار عصرايران گفت و گو مي كرد ،‌ راهكار حل اين مشكل را "يكسان سازي دفترچه هاي بيمه در قالب كارت هوشمند درمان"‌دانست و گفت: از سه سال پيش تا كنون دنبال اجرايي كردن اين موضوع هستيم كه براي هر شهروند ايراني ،‌يك كارت هوشمند درمان صادر نماييم كه حاوي مشخصات فردي ،‌اطلاعات پزشكي مانند گروه خون ،‌ سوابق بيماري ،‌داروهاي تجويز شده و اطلاعات بيمه اي اش باشد به گونه اي كه فرد به جاي دفترچه هاي سنتي با اين كارتها به مراكز درماني مراجعه نمايد ،‌ داروهاي و آزمايش هاي پزشكي اش در اين كارت ثبت شود و سهم بيمه از هزينه هاي درمان نيز با همين سيستم پرداخت شود.

وي افزود:‌ با يكسان سازي بيمه ها در قالب كارت هوشمند ،‌مي توان كاستي ها و نگراني هاي جامعه پزشكي و مراكز درماني براي دريافت حقوق مالي خود از بيمه ها را مرتفع ساخت و در يك بازه زماني معقول ،‌همه پزشكان و مراكز آزمايشگاهي و درماني را مشمول بيمه كرد تا همه انها با طيب خاطر پذيراي بيمه باشند و بدين ترتيب هزينه درمان براي مردم به طور عادلانه و قطعي كاهش يابد.

نظري مهر گفت:‌ قاعدتاً بايد 30 درصد از هزينه درمان با مردم باشد و الباقي را بيمه بپردازد ولي به خاطر ناهماهنگي ها و ناهمگوني هاي موجود ،‌ عملاً‌در بسياري از موارد ،‌مردمي كه حق بيمه مي دهند و انتطار دارند بيمه ها در موقع مناسب به دادشان برسد ،‌ حتي بيش از صددرصد هزينه هاي قانوني را در قالب هايي مانند زيرميزي و غيره پرداخت مي كنند كه به هيچ روي زيبنده مردم و نظام پزشكي كشورمان نيست.

عضو كميسيون بهداشت مجلس افزود:‌با يكسان سازي بيمه هاي درمان ،‌ دو اتفاق ديگر نيز رخ مي دهد ،‌اول آن كه تعرفه هاي پزشكي نيز در همه جاي كشور يكسان مي شود و بدين ترتيب از مهاجرت پزشكان از شهرستان ها به تهران و خالي شدن استان ها از متخصصان جلوگيري مي شود و نيز اين سيستم ،‌سازوكار لازم براي مديريت واحد بيمه درمان را به وجود مي اورد و به بسياري از مشكلات خاتمه مي زند.
وي در توضيح اين مطلب گفت: در حال حاضر ،‌كار درمان را وزارت بهداشت انجام مي دهد و كار بيمه بر عهده وزارت رفاه است. در واقع ،‌كار با يكي است و پول در دست ديگري و از آنجا كه وزارت رفاه ،‌ متخصص درمان نيست ،‌اين دوگانگي كلان ،‌ باعث ايجاد شكافي عميق مي شود كه قربانيانش مردم هستند. در حالي كه با متمركز كردن بيمه و درمان در وزارت بهداشت ،‌متولي واحدي وجود خواهد داشت و هيچ كس نخواهد توانست تقصيرها را به گردن ديگري بيندازد.

نظري مهر در پاسخ به اين سوال كه چرا برغم گذشت سه سال از پيگيري هاي به عمل آمده هنوز صدور كارت هوشمند درمان عملياتي نشده است؟‌گفت: به عنوان كسي كه به لحاظ كميسيون تخصصي اش با وزارت بهداشت و درمان در ارتباط كاري دائمي هست ، تصريح مي كنم كه وزير بهداشت شخصاً پيگير مسائل اين حوزه بوده است اما بدنه دولت همراهي نمي كند و آن چندگانگي كه گفتم مانع از تحقق سريع اين مهم است. در واقع هنوز دولت به اهميت اين موضوع واقف نشده است ،‌گو اين كه خودروهايي كه داراي كارت هوشمند سوخت شده اند ،‌ از انسان ها مهم ترند!

وي خاطر نشان كرد: يكي از موانع موجود در اين مسير ،‌ خود وزارت رفاه است كه متاسفانه به جاي آن كه مايه رفاه مردم باشد ،‌ رفاه زدا شده است و لااقل از تجربيات دنيا هم استفاده نمي كنند كه ببينند در دنيا چه كار مي كنند كه اينجا هم همان را انجام دهند. در حالي كه با يكسان سازي بيمه و تقويت آن ،‌حتي مي توان تمام خدمات دندانپزشكي را نيز كه هزينه هاي گزافش مردم را مي آزارد ،‌ تحت پوشش بيمه قرار داد اما هنوز مشخص نيست چه چيزهايي پشت پرده دولت وجود دارد كه برغم تلاش هاي كميسيون بهداشت مجلس و وزير بهداشت ، در اين مسير مانع تراشي مي شود؟

نظري مهر در پاسخ به اين موضوع  كه شايد هزينه صدور كارت هوشمند مانع تحقق اين طرح ملي شده است گفت: اگر همين هزينه اي كه به طور مستمر براي چاپ ،‌ حمل ،‌ توزيع و صدور و تعويض دفترچه هاي بيمه  مي شود را به صدور كارت هوشمند اختصاص دهند ،‌ در يكي دو سال اول طرح ،‌ مي توان همه هزينه ها را جبران كرد و نظام بيمه و درمان كشور را بروز ساخت.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.