در حالی که در ایران داروهای عمومی به دلیل حمایت های دولتی با افزایش قیمت کمی مواجه هستند، اما وزارت بهداشت وعده داده که قیمت دارو به زودی گران می شود. دلیل هم مشکلات اقتصادی داروسازهاست.

به گفته احمد شیبانی، رئیس سازمان غذا و دارو، صنایع دارویی کشور با مشکلات اقتصادی جدی مواجه هستند و پولی برای بازاریابی و تحقیق و توسعه ندارند به همین علت آیین نامه جدید قیمت گذاری دارو تدوین شده است که امسال با اجرای آن قیمت دارو با لحاظ کردن این هزینه‌ها افزایش نسبی پیدا می‌کند.

شیبانی دراین باره به فارس گفته است: "طبیعی است که وقتی شرکتهای دارویی با مشکلات جدی اقتصادی مواجه هستند و به علت تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات و حاشیه سود پایین چرخشان نمی چرخد وقتی هم که پولی به دست می آورند آن را صرف خرید ماده اولیه و تولید دارو می کنند بنابراین جایی برای هزینه کردن برای تحقیق و توسعه (R&D) یا بازاریابی برای آ‌نها باقی نمی ماند. به همین علت به فکر این افتادیم که سیستم قیمت‌گذاری داروها را در کشور اصلاح کنیم و در این مسیر آیین نامه جدید قیمت گذاری دارو را تدوین کردیم که در آن هزینه تحقیق و توسعه و بازاریابی دارو را هم در نظر می گیریم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت:‌ بر این اساس از امسال با هماهنگی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سیستم قیمت‌گذاری دارو اصلاح می شود تا شرکتها بتوانند از این طریق در امور مربوط به بازاریابی و تحقیق و توسعه نیز فعال شوند امری که تاکنون مغفول مانده و تاکنون در قیمت‌گذاری دارو دیده نشده است. این اتفاق جدیدی است که بعد از 30 سال در کشور رخ می دهد و قطعاً تغییر محسوسی در صنعت دارویی کشور ایجاد می‌کند و یکی از ابزارهایی است که دولت و وزارت بهداشت برای حمایت از صنایع دارویی در اختیار دارد. آیین‌نامه جدید قیمت‌گذاری دارو از همین امسال اجرایی می‌شود.

شیبانی عقیده دارد "درصد افزایش قیمت دارو آن قدر نیست که به مصرف کنندگان و مردم فشار بیاید و در حد یک تا 2 درصد است اما برای یک شرکت دارویی ممکن است در سال حدود 2 میلیارد تومان افزایش درآمد ایجاد کند که رقم قابل توجهی است."

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.