فارس: رئیس جهاد دانشگاهی استان گلستان گفت: سهم ایران در تجارت گیاهان دارویی کمتر از دو درصد است و این در حالی است که طبق آمار جهانی 80 درصد مردم جهان از گیاهان دارویی استفاده می‎کنند.

صادق سلمان‎پور صبح امروز در جمع مدیران دستگاه‎های اجرایی استان اظهار داشت: بر اساس آمار منتشره یک‎هزار و 300 گونه منحصر به فرد گیاهی در ایران وجود دارد اما این مهم چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ درمانی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی بیان داشت: ایران پیشینه پرباری در زمینه استفاده از گیاهان دارویی در درمان بیماری‎ها داشته و طب سنتی بیش از یک‎هزار سال در ایران قدمت دارد و کتاب قانون نیز یکی از معروف‎ترین آثار ابوعلی‎سینا فیلسوف ایرانی نیز در این زمینه تالیف شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی گلستان یکی از ضعف‎های موجود در زمینه گیاهان دارویی را در شیوه‎های آموزش طب سنتی عنوان کرد و گفت: سهم گیاهان دارویی به دلیل آموزش صحیح در کشورهای پیشرفته بسیار گسترده‎تر از ایران است و از آنجائی که مواد اولیه گیاهی و فرآورده‎های درمانی حاصل از آن سهم مهمی از بازار دارویی را در بر می‎گیرد لذا دستیابی به راه‎های شناخته شده بین‎المللی و کیفیت آنها لازم و ضروری به نظر می‎رسد.

سلمان‎پور خاطرنشان کرد: استان گلستان به خاطر موقعیت جغرافیایی، تنوع اقلیمی، برخورداری از 210 روز آفتابی در سال و اختلاف دمای حدود 40 درجه سانتیگراد و نیاز سردترین و گرم‎ترین نقطه استان، شرایط مساعد را به لحاظ بهره‎مندی از یک شرایط اکولوژی منحصر به فرد فراهم کرده است.

وی بیان داشت: در ایران 700 گونه گیاهی وجود دارد که مهم‌ترین آنها به لحاظ صنعت جهانی از اهمیت ویژه‎ای برخوردار است که این گونه‎ها شامل سرخدار، شاه‎تره، شیرین‎بیان، شیرخشت، گل صدتومانی، دم اسب، زرشک و سرو کوهی است.

رئیس جهاد دانشگاهی گلستان تصریح کرد: استفاده از گیاهان دارویی به منظور درمان با تاریخ زندگی انسان همزمان بوده است و در تمام دوران تاریخ چاره‎ای جز توسل به گیاهان نداشته است ولی گر چه در نیم قرن گذشته استفاده از داروهایی شیمیایی و سنتزی به شدت رواج پیدا کرده است ولی به سرعت آثار زیانبار آن در زندگی سبب گرایش مجدد به گیاهان دارویی شده است.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.